Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAHÇELİEVLER - İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

OKULUMUZ TARİHÇESİ

  1. OKULUN TARİHÇESİ

Yapımına 1993 yılında başlanan okul binası, 1997 yılında tamamlandı. 15.05.1997 tarihinde İstanbul Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile İHKİB arasında yapılan işbirliği protokolüne uygun olarak, Milli Eğitim tarafından yaptırılan okul binasında İHKİB Yenibosna Hazır Giyim ve Konfeksiyon Lisesi açılması kararlaştırıldı. Yapımı ve donanımı 425 bin YTL yatırımla gerçekleşen okul 1997–1998 Öğretim yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.1999-2000 Eğitim ve öğretim yılında, İHKİB Yenibosna Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği ve Çorap İş Adamları Derneği arasında ‘Çorap Örme ve Konfeksiyon’ bölümünün kurulmasına dair işbirliği protokol imzalanmıştır.İHKİB Yenibosna Kız Teknik ve Kız Meslek Lisesi her yıl, 1500 örgün ve yaygın eğitim öğrencisine eğitim götürmek üzere planlanmıştır.

Okulumuz, çağın gereği teknolojik araç-gereçleri eğitim ortamında sürekli bir gelişim içinde kullanmaktadır. İdari amaçlı MEB ADSL internet kullanımı dışında, başta Bilgisayar Laboratuarları olmak üzere tüm öğretmen ve bölüm odaları için sınırsız internet kullanımımız vardır. Ayrıca Bilgisayar Destekli tüm Atölyelerimizde Projeksiyon cihazı ile Eğitim çalışmalarının yapıldığı donanımla derslerimizi ve sunumlarımızı görsel olarak aktarma imkânına sahibiz.

İHKİB Yenibosna Kız Teknik ve Kız Meslek Lisesi olarak ilk amacımız; öğrencilerimize öncelikle eğitim aldıkları meslek alanı ile ilgili tüm mesleki yeterlilikleri kazandırmaktır. Öğrencilerimizi, sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal değerlerle donanmış, evrensel değerlerden haberdar, özgüveni tam, sorumluluk alan ve paylaşabilen, teknolojiyi özümsemiş ve faydalı kullanan, üretken, yaratıcı, araştırmaya ve öğrenmeye açık, Mesleki anlamda kendisini günümüz teknolojisine ve sanayi ortamına uygun olarak yetiştiren, Atatürk İlkelerine ve Demokratik Cumhuriyete sahip çıkan, ülkesine, topluma, insanlığa ve doğaya saygılı ve yararlı bireyler olarak yetiştirmektir

21´nci Yüzyıl´ın teknolojisine uygun şekilde, ağaç ve çiçeklerle kaplı alanda yapılan okul binasında, 4 adet elde kalıp atölyesi,3 adet Bilgisayarlı kalıp atölyesi,2 adet Numune dikim atölyesi,1 adet çorap örme atölyesi,2 adet çorap desen tasarım atölyesi ve 100 kişi kapasiteli seminer salonu bulunmaktadır. Okulun girişinde ise Atatürk´ün Gençliğe Hitabesi, Atatürk portresi  yer alıyor. Ayrıca okulumuzun bünyesinde 1361  kitap kapasiteli bir kütüphane bulunmaktadır.

Giyim Üretim Teknolojisi,Tekstil Teknolojisi ve Pazarlama ve Perakende  alanına nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla kurulan ´İHKİB Yenibosna Kız Teknik ve Meslek Lisesi´nde 24-30 kişilik sınıflarda ders dinleyen öğrenciler, alanlarındaki tüm teknolojileri rahatlıkla kullanabilecek düzeyde eğitim görmekte; internet aracılığı ile dünyadaki bilgi mevzuatına ulaşabilmektedir. Son sınıf öğrencileri haftada 5 gün Uygulamalı eğitim alarak  alanlarında faaliyette bulunan işyerlerinde çalışmaktadırlar. 

Yayın: 2013-02-25 - Güncelleme: 2013-02-25 12:34:54 - Görüntülenme: 751